Türk Ytong’la 50 yıl böyle geçti

Fethi Hinginar tarafından yazıldı.. Yayınlanma İçerikler

Türk Ytong’la 50 yıl böyle geçti

Ytong, Türkiye’deki 50 yılının hikayesini ve gelecek hedeflerini basınla paylaştı. Toplantıda Nebil Özgentürk’in hazırladığı tanıtım filmi de sunuldu

Yapı malzemesi sektörünün lider markalarından biri olan Türk Ytong, kuruluşunun 50. yıldönümünü kutluyor. Üstün ısı yalıtımı ve deprem dayanımı özelliklerinin yanı sıra; yangın güvenliği, hafifliği, kolay işlenebilirlik ve çevre dostu özellikleri ile Türk inşaat sektörüne yön veren Türk Ytong, 50. Kuruluş yıldönümü için bir basın toplantısı düzenledi.

9 Ocak Çarşamba günü yapılan toplantıya; Türk Ytong’un Kurucusu ve Onursal Başkanı Bülent Demiren’in yanı sıra Yönetim Kurulu Başkanı F.Fethi Hinginar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mrh. Üye Nükhet Demiren ve Genel Müdür Gökhan Erel katıldılar. Aynı zamanda Türk Ytong Yönetim Kurulu üyesi olan iş adamı ve spor yazarı Ömer Üründül de toplantıda yerini aldı.

Ünlü belgeselci Nebil Özgentürk’ün Türk Ytong için yaptığı tanıtım filmiyle başlayan toplantının açılış konuşmasını Türk Ytong’un Kurucusu ve Onursal Başkanı Bülent Demiren yaptı. Basın mensuplarıyla Türk Ytong’un kuruluş hikâyesini paylaşan Demiren, yapılarda deprem dayanımı ve enerji tasarrufu konularında Ytong’un çözüm olacağını öngörerek, 1963 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile bu malzemenin Türkiye’de üretilmesine öncülük yaptıklarını söyledi. Türk Ytong’un geride kalan yarım asırlık süreçte ülke ekonomisine ve inşaat sektörüne büyük katkılar yaptığını ifade eden Bülent Demiren konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ytong’un Türkiye’ye gelmesiyle, inşaat sektörümüzün modernleşmesi adına çok önemli bir süreç başladı. 1960’da kurulan Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) sayesinde, ülkemizde o tarihe kadar standardı olmayan birçok inşaat malzemeleri yanında, Almanya’dan tercüme edilerek alınan normlardan, Türk Gazbeton normu (TSE 453) inşaat piyasasına arz edildi. Türkiye'nin ısı yalıtımı ile ilgili ilk yönetmeliğinin hazırlanması için, Alman DIN normlarını Türkçeye çevirerek TSE’ye sunduk. Ardından 1970 yılında Türkiye’nin ısı yalıtımı konusundaki ilk düzenlemesi olan “TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları”, Ytong’un da katkılarıyla TSE tarafından yayınlandı. Türk Ytong’un yapı standartlarının geliştirilmesinde, geçmişte olduğu gibi gelecekte de öncülük yapması her zaman iftihar vesilesi olmuş ve olacaktır.”

Bülent Demiren’den sonra söz alan Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F.Fethi Hinginar ise Ytong’un Türkiye’deki gelişimini anlattı. İlk Türk Ytong fabrikasını kurdukları 1965 yılından bu yana büyük bir gelişme gösterdiklerini belirten Hinginar, 2008 yılında Bilecik’te dünyadaki en büyük Ytong fabrikasını açtıklarını söyledi.

Sayılarla Ytong:
-Ytong dünyada 87, Türkiye’de 50 yaşında.
-Dünyanın 23 ülkesinde bulunan 52 fabrikada, yılda 10 milyon metreküpün üzerinde Ytong üretiliyor.
-Türkiye’de 5 fabrikada yılda 2 milyon metreküp Ytong üretiliyor.
-2 milyon metreküp kapasite ile yılda 150 – 200 bin adet konut üretilebilir. Bu konutlarda ortalama 600 bin kişiye sağlıklı ve çağdaş barınma imkânı sağlanır.
-Türkiye Ytong üretiminde, Avrupa’nın ikinci büyük üreticisidir.  
-Türk Ytong sektöründe yüzde 60 pazar payıyla lider konumundadır.
-Türk Ytong, 50. yılında toplam 21 milyon metreküp üretime ulaştı. 21 milyon metreküp malzemeyle toplam 1 milyon 500 bin adet konut inşa edildi.
-2013 yılında yalıtım plağı üretim kapasitemizi ikiye katlanacak. Bu kapasiteyle yıllık 150 bin metrekare, alternatif yanmaz mantolama yalıtımı yapılacak.
-2011 yılında Çevresel Ürün Deklarasyonu’na (Enviromental Product Declaration - EPD) Türkiye’de sahip olan ilk marka oldu.
-50 yılda ısı tasarrufu ile 10 milyar doları aşkın döviz tasarrufu sağladı.
-Ytong “Yüzyılın Markaları” arasında yer aldı.
-Yılda 3 binden fazla öğrenciye ulaşılıyor.
-Yılda 1.200 ustaya eğitim veriliyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Gazeteler